Kerim Çoban

Kurucu

Ankara, Türkiye

01.10.1962 tarihinde Afyonkarahisar’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Afyonkarahisar’da tamamladı. 1985 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümünü bitirdi.

Üç yıl özel kesimde çalıştıktan sonra 1988 yılında Maliye ve Gümrük Bakanlığı Gümrük Müfettiş Yardımcısı, 1991 yılında (da) Gümrük Müfettişi olarak göreve başladı. Birleşmiş Milletlerce (BM) Sırbistan’a uygulanan ambargonun denetimi amacıyla 1993 yılında Romanya’da görev aldı. 1996 yılında Devlet Lisan Okulunda İngilizce eğitimi aldı. Uzun yıllar Başmüfettişlik görevinde bulunduktan -(32 yıl, dört ay Denetim Elemanlığı yaptıktan, yüzlerce firma inceleyip 850’nin üzerinde rapor yazdıktan)- sonra 2020 yılı Ağustos ayında Ticaret Bakanlığı’ndaki görevinden emekli olarak, “Çoban Gümrük Dış Ticaret Denetim Danışmanlık ve Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği A. Ş.”ni kurdu. Halen adı geçen şirkette ortak ve yönetici statüsünde, gümrük ve dış ticaret, OKS ve YYS konularında danışmanlık, rehberlik, denetim, sonradan kontrol (firma) incelemesi yapmakta ve bu konularda eğitimler vermektedir.

Çeşitli meslek dergileri ve sitelerinde Gümrük ve Dış Ticaret konularında 50’nin üzerinde makalesi yayınlanan Kerim ÇOBAN evli ve iki çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.

Makaleler

YURT DIŞI MÜTEAHHİTLİK VE TEKNİK MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİ KAPSAMINDA KULLANILAN MAKİNA VE TEÇHİZATIN TÜRKİYE’YE İTHALİ

Türk vatandaşlarınca Türkiye’de veya yurt dışında müteahhitlik ve teknik müşavirlik iş kollarında kurulan ticaret ve şahıs şirketleri tarafından, yurt dışında üstlenilen inşaat, tesisat, montaj,

ATA KARNESİ VE FOKSİYONLARI

ATA Karnesi ibrazı suretiyle Türkiye’ye geçici ithali yapılacak eşyaya ilişkin olarak, ATA Karnesi, beyanname yerine geçen bir belge olduğundan, ayrıca geçici ithalat beyannamesi düzenlenmesine gerek bulunmamaktadır. ATA Karnesinin kabul edilmesi için eşyayı beraberinde

BEDELSİZ İHRACAT

Karşılığında yurt dışından bir ödeme yapılmaksızın yurt dışına mal çıkarılması, bedelsiz ihracat olarak adlandırılır.

Bedelsiz olarak ihraç edilebilecek mallar:

© Çoban Gümrük Denetim Danışmanlık. Tüm Hakları Saklıdır. Powered by Maple Yazılım.